//
you're reading...

CD 9 (Želiv 2014/15)

1. Odmítnout spokojenost

7282_750Boh pozýva k definitívnym voľbám, pre každého má svoj plán. Objaviť ho, odpovedať na vlastné povolanie, znamená smerovať k šťastnej realizácii seba samých. Boh nás všetkých volá k svätosti, aby sme žili jeho život, ale pre každého má osobitnú cestu. Niektorí sú volaní k tomu, aby sa zasvätili vytvorením rodiny skrze sviatosť manželstva. Sú takí, ktorí hovoria, že dnes už manželstvo „nie je v móde“. Čo vy na to, naozaj už nie je v móde?

V kultúre provizória a relativizmu mnohí hlásajú, že dôležité je „užívať si“ okamih, že nie je potrebné zaväzovať sa na celý život, rozhodovať sa definitívne, „navždy“, pretože sa nevie, čo prinesie zajtrajšok. Ja vás však žiadam, aby ste boli revolucionármi, žiadam vás, aby ste išli proti prúdu; áno, týmto vás prosím, aby ste sa oslobodili od tejto kultúry provizória, ktorá vo svojej podstate verí, že nie ste schopní prevziať zodpovednosť, verí, že nie ste schopní skutočne milovať. Mám vo vás mladých dôveru a modlím sa za vás. Majte odvahu „ísť proti prúdu“. Majte odvahu byť šťastnými.

Pán volá niektorých ku kňazstvu, k odovzdaniu sa mu úplným spôsobom, aby milovali všetkých srdcom Dobrého pastiera. Iných volá k službe druhým v rehoľnom živote: v kláštoroch zasväcujúc sa modlitbe pre dobro sveta, v rôznych oblastiach apoštolátu, vydaním sa pre všetkých, osobitne pre najnúdznejších. Nikdy nezabudnem na 21. september – mal som sedemnásť rokov –, keď som potom, ako som sa zastavil v kostole San José de Flores (Kostol sv. Jozefa v štvrti Flores), aby som sa vyspovedal, počul po prvýkrát, ako ma Boh volal. Nebojte sa toho, čo od vás Boh žiada! Stojí to za to povedať Bohu svoje „áno“. V ňom je radosť! (František)

Príhovor z 2. nedele v roku B na stiahnutie TU.  alebo ako začať? 1. krok: ZVYŠOVANIE LATKY/ Odmítnout spokojenost (inšpirované knihou Robiť ťažké veci)

Robiť ťažké veci  

Robiť ťažké veciAlex a Brett Harrisovci :: Vydavateľstvo: Kumran.sk

Väčšina ľudí nepredpokladá, že pochopíte, čo vám v tejto knihe povieme.

A ak aj pochopíte, nepredpokladajú, že vás to bude zaujímať.

A ak vás to aj bude zaujímať, nepredpokladajú, že s tým niečo urobíte.

A ak aj niečo urobíte, nepredpokladajú, že to vydrží.

MY ÁNO.

„Táto kniha má v sebe obrovskú dynamiku zmeniť životy nielen tínedžerov, ale aj všetkých, ktorí sa ju odhodlajú otvoriť a čítať. Je naozaj čas na zmenu.“

— JÁN BUC, kňaz pracujúci s mládežou a riaditeľ TV LUX

“Živelná kniha. Lezie pod kožu a provokuje zmenu – vo veľkých i malých veciach. Čítaj a uvidíš, že v podstate je jednoduchšie ťažké veci robiť ako nerobiť.

Potom to už len natri svetu a ukáž, čo je v tebe. Buď rebelom, ktorého ženie nový druh rebélie. The Rebelution.”

— Františka Čačková, OSF

Náš Boh verí tínedžerom, ktorí veria jemu, a počíta s nimi rovnako ako aj s „odrastenými“ kresťanmi. Nech je Slovensko plné takýchto mladých, nech napĺňajú jeho sny už v „teen“ rokoch a neodkladajú nič na neskôr. Je to skvelá kniha aj pre všetkých ostatných, ktorí chcú týmto mladým rozumieť.

— Marián Lipovský, MPK Slovensko

Na Slovensku už dlho žije spiaci obor – desaťtisíce mladých ľudí, ktorí nikdy skutočne nespoznali svoje miesto tu na zemi. Táto kniha má potenciál obra konečne zobudiť.

— Peter Broz, líder spoločenstva Eliáš

„Moh bych udělat tolik věcí, moh bych, ale nechce se mi. Můžu, umím, ale dneska nechci, jsem pohodlnej, tohle pro mne není.“ Toto je text jednej českej hip-hopovej formácie a myslím si, že naozaj reálne odzrkadľuje stav a postoje mnohých dnešných tínedžerov. Tento svet prináša pohodlnú dobu plnú lenivosti a ja mám pocit, akoby tínedžeri zabudli snívať. Uvedomujem si, že Boh nie je ten, kto by prestal fungovať, ale my sme tí, ktorým tento svet ukradol sny.
Myslím, že táto kniha motivuje tínedžerov, aby znovu objavili v sebe potenciál a začali snívať. No nielen to, ale aby aj začali žiť Božie sny – a to chce ochotu „robiť ťažké veci“.

— Julo Slovák, líder spoločenstva SP a kapely eSPé

Pri čítaní tejto knihy sa mi rozbúšilo srdce, úplne vytrháva z priemernej všednosti a núti ma snívať veľké veci. Na skutočných príkladoch ukazuje, že v každom mladom človeku sa ukrýva neskutočný potenciál, ktorý má moc premeniť generáciu. Kniha ma uistila, že veľké zmeny sú už na dosah ruky.

— Martin Lojek, jeden z tvorcov portálu MojaKomunita.sk

 

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes