//
you're reading...

Kráľ kráľov 2013/ 14

3.4 Dávať chuť (8. Božie prikázanie)

Untitled“Každý nech sa dnes opýta: Pričiňujem sa o rast jednoty v rodine, vo farnosti, v spoločenstve, alebo som klebetník, klebetnica, som príčinou rozdelenia a nesúladu? Neviete si predstaviť zlo, ktoré v Cirkvi, vo farnostiach, v spoločenstvách zapríčiňujú klebety! Ubližujú. Klebety zraňujú. Kresťan by si mal pred klebetením zahryznúť do jazyka! To prospeje, pretože jazyk napuchne a nie je schopný rozprávať ani klebetiť! Áno či nie? Mám toľko pokory, že s trpezlivosťou a obetou zahladím rany spoločenstva?” František

Príhovor z 5. nedele v období “cez rok A” na stiahnutie TU.

 

DESATORO ( Spytovanie svedomia ):

8. prikázanie:

Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu! (Ex 20, 16)

Nebudeš hovoriť o svojom blížnom nič zlé. Máš možnosť zastať sa druhého, hoci má iný názor ako ty. Máš šancu žiť bez predsudkov s ľuďmi  inej rasy, národnosti a svetonázoru. Máš chrániť svojho blížneho pred zlými rečami, intrigami a pred tými, ktorí zabíjajú slovami.

Toto prikázanie chráni česť našu i  česť blížneho. Zakazuje všetko, čo túto dôveru k človeku ničí.

Bezdôvodne podozrievam iných? Ohováram? To je  bezdôvodne rozprávať o skutočných chybách blížneho ( Len láske je dovolené hovoriť o chybách blížneho, t.j. láske, ktorá tým chce chybiacemu pomôcť napr. tým, že hovoríme o chybách blížneho tomu, kto mu môže pomôcť ). Osočujem? To znamená šíriť nepravdivostí o blížnom. Som povinný to odvolať. Prezradil som  zverené alebo úradné tajomstvo a ublížil som tak na majetku alebo cti blížnemu? Oklamal  som niekoho? Viem sa zmieriť? Trvám neústupne na svojom názore? Myslím si, že všetko najlepšie viem a rozumiem? Úprimne hľadám pravdu? Hovorím vždy pravdu? Zveličujem chyby iných? Nadávam spolužiakom, priateľom a súrodencom? Hovorím urážlivo a neovládam sa? Bol som vtipný a duchaplný na úkor druhých? Zo­smiešnil som ich a urazil? Zranil som ich iróniou?

Facebooktwittermail

Discussion

One Response to “3.4 Dávať chuť (8. Božie prikázanie)”

  1. Ak mám niečo proti niekomu, tak sa najprv seba pýtam, či ja nekonám podobne alebo aj horšie. Ak nie – v prvom rade to riešim s ním, nie s cudzími za jeho chrbtom.

    Posted by Miroslav | 10. februára 2014, 15:30

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes