//
you're reading...

Kráľ kráľov 2013/ 14

3.6 Pretancujme sa životom (5. Božie prikázanie)

12-08-09 Miércoles - 2

Príhovor z 7. nedele v období “cez rok A” na stiahnutie TU.

pápež František: „Tí, ktorí posudzujú ostatných a ohovárajú blížneho, sú pokrytci, pretože nemajú silu, odvahu pozrieť sa na svoje vlastné chyby. Pán nato nereaguje mnohými slovami. Potom trochu neskôr povie, že ten, kto má vo svojom srdci čo len trochu nenávisti voči svojmu bratovi, je vrahom… Aj apoštol Ján vo svojom prvom liste jasne hovorí: Kto nenávidí svojho brata a kto súdi svojho brata, ostáva v smrti“(porov. 1Jn 3, 14-15).

Zakaždým, keď vo svojom srdci posudzujeme svojich bratov, a ešte horšie, keď o nich takto hovoríme s druhými, sme vrahovia, pokračoval Svätý Otec:

„Kresťan – vrah. To nehovorím ja, hovorí to Pán. A tu neexistujú nijaké významové odtiene. Ak ohováraš brata, zabíjaš svojho brata. A zakaždým, keď to robíme, napodobňujeme gesto Kaina, prvého vraha v dejinách.“

Svätý Otec ďalej dodal, že v tomto čase, keď sa hovorí o vojnách, je veľmi potrebný pokoj. „Je nevyhnutné gesto nášho obrátenia.“ „Klebety majú stále rozmer zločinov. Neexistujú nevinné klebety.“ Jazyk máme, aby sme chválili Boha, a keď ho používame na ohováranie brata alebo sestry, zabíjame Boha, zabíjame „obraz Boha v bratovi“. Niekto by mohol povedať, že ten človek si ale zaslúži tie klebety… To však nemôže tak byť, upozornil pápež a pokračoval:

„Choď však, modli sa za neho! Choď, rob pokánie za neho! A potom, ak je to nevyhnutné, hovor s osobou, ktorá môže problém vyriešiť. Ale nehovor to všetkým! Pavol bol veľký hriešnik a sám o sebe hovorí: ‚Predtým som bol rúhač, prenasledovateľ a násilník. No dosiahol som milosrdenstvo.‘ Možno nikto z nás sa nerúha, možno. Ale keď niekto z nás ohovára, klebetí, je určite prenasledovateľ, je násilník. Prosme si pre nás, pre celú Cirkev milosť obrátenia od zločinov ohovárania k láske, pokore, miernosti, jemnosti a veľkodušnosti lásky voči blížnemu.“ -jk-      (sk.radiovaticana.va )

DESATORO ( Spytovanie svedomia ): 

5. prikázanie: Nezabiješ ! (Ex 20, 13)

 Nezabiješ žiadneho človeka. Máš možnosť zahrnúť do svojej lásky svojich blížnych i vzdialených ľudí. Máš pomáhať, aby prestalo zabíjanie slovami, hladom, vojnami. Máš príležitosť šíriť pokoj vo svojom okolí.

Je zakázané priame zabitie nevinného, či už narodeného alebo nenarodeného človeka. Sme povinní chrániť nielen život, ale aj zdravie človeka (svoje i cudzie). A to zdravie telesné i duševné.

Neskracujem niekomu život zarmucovaním, zlým zaobchádzaním,…? Neškodil som si na zdraví  nestarostlivosťou o seba ( preháňanie v práci, nedostatočný spánok, nedostatočné  stravovanie, obliekanie, fajčenie, pitie … ? ) Nevystavoval som nebezpečenstvu života seba alebo iných ( riskovanie pri jazde autom, motocyklom, bicyklom…) Čo sa týka  ublížení na duši: Taký hriech spáchame, na aký sme iného nahovorili. Nahovoril som druhého na hriech? Bol som príliš pohodlný?  Netrávim priveľa času pred zrkadlom alebo pri nákupoch? Existujú ľudia, ktorých nenávidím alebo ktorými pohŕdam a prajem im zlo?  Bol som bezcitný alebo neznášanlivý?

 

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes