//
you're reading...

- DUCHOVNÝ ŽIVOT

5 Jazykov lásky (Rodinná dovolenka CH 2016)

5261Ke stažení ZDE v mp3:

0. úvod do témy

  1. Jazyk slov uistenia
  2. Jazyk pozornosti
  3. Jazyk darov
  4. Jazyk služby
  5. Jazyk: Fyzický kontakt

Americký psychológ a pastor Gary Chapman má mnohoročné skúsenosti z manželskej poradne. Je autorom skvelej knihy „Päť jazykov lásky“, v ktorej hovorí o rôznych spôsoboch prejavovania lásky. Každý človek má osvojený jeden primárny jazyk lásky, na ktorý je najviac citlivý a cíti sa nemilovaný, ak sa mu reči lásky v tomto jazyku nedostáva. Gary Chapman uvádza tieto jazyky lásky:

ÚVOD

Slová uistenia – sú to povzbudenia, slovné ocenenia, pochvaly, poďakovania, či odpustenia. Niektorí ľudia majú pocit, že si ich nevážite, alebo ich nemáte radi, ak im to výslovne nepoviete. Tak ako oni povzbudzujú iných, uisťujú ich o láske, takisto to potrebujú počuť.

Pozornosť – spočíva v spoločne strávenom čase. Či je to výlet, kino, posedenie, či ochota porozprávať sa, počúvať. Pocit duševnej blízkosti znamená pre tento typ ľudí viac ako darček, služba či slová uznania. Obyčajný rozhovor ich nabije neuveriteľnou energiou a presvedčením o vašej láske.

Darčeky – dar je hmatateľný predmet, ktorým hovoríme „myslel som na Teba, mám Ťa rád“. Nie je pritom dôležitý darček samotný, ale citový vzťah, ktorý darčekom sprostredkujeme. Je to symbol lásky a pre niektorých ľudí je práve toto primárnym jazykom lásky. Môže to byť čokoľvek, čo im aj sami pripravíte.

Skutky, služby – pod týmto jazykom lásky nerozumieme otroctvo, využívanie či manipuláciu. Sú to skutky, ktoré robíme preto, lebo chceme. Veď mnohým poskytne väčšie naplnenie možnosť dávať ako prijímať. Ak teda niekomu pomôžete s jeho prácou, riadom, hocičím a bude z toho prejavovať radosť aj celý týždeň, tak jeho primárnym jazykom lásky sú služby a skutky.

Fyzický kontakt – dotyky sú jedným z komunikačných prostriedkov. Ak sú pre človeka primárnym jazykom lásky práve dotyky, tak práve tie mu budú hovoriť hlasnejšie ako slová „mám Ťa rád“. Keď sa takého človeka prestaneme dotýkať, bude sa cítiť izolovaný a začne pochybovať o vašom vzťahu k nemu. Je dobré to vedieť, ak je toto niečí primárny jazyk. Vtedy je vhodné priateľské poklepanie po ramene, objatie a podobne.

Ľudia majú tendenciu rozprávať svojím primárnym jazykom. Očakávajú, že lepšie už svoju lásku vyjadriť nemôžu. A to sa stalo aj Zuzane a Milanovi. Nespoznávali jazyk lásky partnera, ale čakali, že toho druhého osloví ten ich. Človek behom života prijíma všetky formy jazyka lásky. Ak sa nám však nedostáva primárneho, naša „citová nádrž“ je prázdna a ostatné formy sú potom málo platné. Nezabúdajme preto s blízkymi komunikovať, všímať si ich potreby, pýtať sa na ne a rozvíjať tak vzťahy.

Určenie si svojho primárneho jazyka lásky

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

30 000 roků před narozením Krista.
Pračlověk si prohlíží vysvědčení svého syna a naštvaně říká:
– To, že máš trojku z lovu, dovedu pochopit, jsi ješte malý, ale že jsi propadl z dějepisu, který má jen dvě stránky, to je skutečně hanba!

5o4u.com od roku 2013:

  • 0
  • 8 899 572
  • 474 751