//
you're reading...

scenáre a programy

Alchymista a kameň, čo premieňa (SCENÁR)…

Alchymista: (pozerá do mapy, prechádza sa hore-dolu, vyberie sa jedným smerom, no potom zastane a vydá sa zas iným) Takže dnes sa vyberiem na sever… Vlastne nie, tam som už bol minulý týždeň… Tak teda na západ… Och, nie, tuším odtiaľ som sa práve vrátil… Žeby na juh? Jojóóój, áno, na juhu je teplo, to mám rád… (vyberie sa uličkou pomedzi divákov) Počkať, tieto tváre sú mi akési povedomé… (k ľuďom) Nepoznáme sa odniekiaľ náhodou? Takže opäť smola. Som tam, kde som už raz bol. Poznám to tu všetko, všetko som presnoril, každý milimeter tejto zeme som zmapoval. A – nič. Žiaden kameň mudrcov. Fakt nie. Tak kde len môže byť? Musím ho nájsť. Au! Niečo ma tlačí v topánke… (vyzuje sa, vyberie kamienok z topánky, pozrie na neho) Ty určite nebudeš tým zázračným kameňom, ktorý hľadám. (hodí ho za seba a zase pozrie na mapu) Kameň mudrcov nie je ani na severnom póle, ani v Afrike a ani pri klokanoch v Austrálii som ho nenašiel… Pán Obama mi povedal, že ak by sa kameň mudrcov nachádzal v jeho krajine, už dávno by ho mal vystavený vo svojej vitrínke v bielom dome. (A prezident Ruska mi povedal… – no, to radšej ani nechcite vedieť…) Ale veď predsa musí niekde byť. V tajomných múdrych knihách sa píše, že má obrovskú moc. Dokáže zmeniť úplne všetko. Možno je aj niekde poblízku, len som si ho zatiaľ nevšimol. A možno je ukrytý niekde v trezore alebo zamaskovaný u niekoho z vás… (dostane nápad) Nemáte, prosím vás, náhodou v záhradnej skalke naaranžovaný zázračný kameň mudrcov? (pozrie do knihy, číta opis) Mal by vyzerať ako biely okruhliak trochu menších rozmerov a vraj sa s ním môže denne stretnúť takmer každý smrteľník. Akože denne? Ja ho hľadám už dlhé roky a stále nič. (k ľuďom) No tak máte ho? Kúpim ho alebo vymením za hocičo, hoc by som zaň mal dať aj svoje posledné topánky. (Môžem vám dať svoju ťavu, ktorá ma čaká priviazaná tam vonku a s ktorou putujem po svete, vzdám sa aj svojho plášťa, ktorý mi šila ešte moja babka a možno by som bol ochotný dať vám za neho aj svoj zlatý zub. Len s čím potom budem hrýzť?) Asi ste zvedaví, prečo mi na tom kameni tak veľmi záleží, však? Prečítam vám, čo sa o ňom píše… (číta v knihe) Je to najsilnejšia zbraň, najlepší liek a najväčšie tajomstvo celého vesmíru. Dokáže zmeniť všetko, čoho sa dotkne, premeniť nás i naše okolie. (opäť k ľuďom, naoko skromne) Nerád vám to hovorím takto otvorene, ale už dávnejšie som sa rozhodol, že zmením svet. Úplne ho prerobím, vyčistím z neho všetko zlé, nedobré, choré… Áno, som na to stvorený/poslaný. Ale bez toho kameňa to nedokážem. Žiadne čarovné prútiky, bylinky, zaklínadlá ani peniaze nedokážu to, čo on. Musím ho nájsť za každú cenu.

Dieťa: Ja viem, kde sa ukrýva najzázračnejší kameň.

Alchymista: Čože? Ty? Takýto špunt? Veď si mi sotva po pás/po plecia… Ako len ty môžeš vedieť takéto veľké tajomstvo?

Dieťa: Pozri sa za seba.

Alchymista: Tam to už poznám.

Dieťa: Veď sa len pozri lepšie. Čo tam vidíš?

Alchymista: Oltár, stenu, okno, pozlátenú skrinku…

Dieťa: Si ty ale mudrc. Prešiel si toľko kilometrov po svete a nevieš, že najzázračnejšia vec, ktorá nás dokáže premieňať, je ukrytá v každom kostole? Myslím, že si múdru knihu neprečítal až do konca. Pozri. (príde ku knihe, otočí niekde na poslednú stranu a číta) Každý deň sa tu udeje najväčší zázrak, aký si vieš predstaviť. Boh, ktorý stvoril celý vesmír, sa stáva maličkým chlebom a chce, aby sme si ním poslúžili ako pokrmom. Ty nezmeníš svet. Ale Boh, ktorý je v tebe, to dokáže. Ak ho prijímaš, každý deň po kúsku mení teba a premieňa i tvoje okolie. (k Alchymistovi) Nemusíš hľadať zázračný kameň. Veď predsa všetci vieme, že kameňom, na ktorom môžeme postaviť svoj šťastný život, je Ježiš. (chytí ho za ruku) Poď, dnes ti ukážem najväčší zázrak. Spolu nájdeme to, čo hľadáš…

Katarína Pirohová

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

30 000 roků před narozením Krista.
Pračlověk si prohlíží vysvědčení svého syna a naštvaně říká:
– To, že máš trojku z lovu, dovedu pochopit, jsi ješte malý, ale že jsi propadl z dějepisu, který má jen dvě stránky, to je skutečně hanba!

5o4u.com od roku 2013:

  • 0
  • 9 003 878
  • 492 058