//
you're reading...

D- Prednášky

Jara Křivohlavý: 7 fáz života rodiny

Ponúkame jednu z najkomplexnejších  prednášok o živote a vývoji života rodiny od jedného z najkompetentnejších odborníkov. Vhodná pre tých, ktorí svoju rodinu  začínajú vytvárať, ale aj pre tých, ktorí v nej žijú už niekoľko rokov. 7 fáz života rodiny postavených na piatich pilierov… aj podľa vlastných skúseností opisuje prof Jara Křivohlavý, ktorý sa tejto problematike venuje niekoľko rokov.
 

Jaro_Krivohlavy_3_Kdyz_prozivame_stesti (1)

Jara Křivohlavý český psycholog a spisovatel. Zabývá se psychologií zdraví, experimentální psychologií, logoterapií, pozitivní psychologií a problematikou manželského života. V posledních letech napsal několik knih o odpouštění a o jeho pozitivním vlivu na lidské zdraví.

Když mu bylo 17 let, dostal se jako student roudnického gymnázia do nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Následně byl donucen tři roky pracovat na dole Prago IV v Kladně.

Je křesťanem, pokřtěn byl v roce 1939, člen Českobratrské církve evangelické.[5] Za totality byl po dobu tří období (1969–1984) svobodně zvoleným laickým členem vedení této církve (byl členem synodní rady).

Od roku 1951 je ženatý, má 3 děti, 8 vnoučat a 8 pravnoučat.

Tu si môžete stiahnuť 1.  a 2. časť tejto prednášky. (vo formáte mp3 v .zip)

 *poznámky z prednášky:

7 fáz života rodiny (Jara Křivohlavý)

-keď budeme hovoriť o rodine, musíme povedať o akej rodine hovoríme. (ak sa na rodinu pozrie rôzny odborník, vidí rodinu z inej strany: právnik- rodinné právo, sociológ- sociálna skupina, toto bude psychologický pohľad spolu s kresťanským pohľadom)

7 bobov o kresťanskej rodine

 1. Hneď na začiatku Biblie: „A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, (koho?) muža a ženu ich stvoril.“ Iba oni dvaja dohromady sú človek. Človek je diáda, muž a žena je duál, (ako napr. oči, uši,…) to nie je ani jednotné číslo, ani množné číslo, je to duál, a táto dvojica dohromady to je človek.
 2. Gn 2, 24 – niečo o jadre rodiny, čítame: „Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a prilipne k svojej manželke a budú jedným telom.“  Nie biologicky mamka a dieťa sú jedno telo, ale biblicky je to muž a žena, je to jedno telo a jedna skutočnosť
 3. Čo urobí muž? Opustí otca a matky… opustenie svojej rodiny je podmienkou založenia novej rodiny. Je to ťažké pre obe strany. Toto hovorí biblický poriadok, nehovorí stavajte dvojgeneračné vily, ale počítajte s tým, že keď vám váš mládenec vyrastie, tak rátajte s tým, že odíde…mal by odísť
 4. Gn 2,18: “Nie je dobre byť človeku samému. ( Preto PB hovorí…)Urobím mu pomoc, ktorá mu bude podobná.” Žena teda má byť mužovi pomocnicou. Dobré si to je uvedomiť, hlavne ženy, ktoré si myslia že pre muža majú byť partnerom v zápase, že jej prvoradou úlohou je byť mužovi pomocou.

Biblicky vzaté: keď mu PB chcel nájsť pomoc, PB uvalil na neho spánok a vybral mu rebro a stvoril Evu… je to obrazne, básnicky.. čo to znamená rebro? Je to básnicky miesto, ktoré j najbližšie srdcu človeka, nie mozgu..ale srdci. Ak by sme to zobrali biblicky- srdce je nie len city, ale to je jadro môjho ja, úlohou ženy je byť čo najbližšie tomu jadru bytosti muža…

 1. Rim 15,7: Prijímajte jeden druhého, ako aj Kristus prijal vás, na Božiu slávu.“ A toto je vlastne úloha rodiny. Čo je úlohou rodiny sme čítali na začiatku: … k obrazu svojmu. To je smerovanie. Kam si to máte v živote zamerať. To nie je len nejaké bezduché chodenie po svete alebo hapty-hampty, nech mám viac ako tamtí. Nie. Život je smerovanie k tomu, aby sme my dvaja dohromady smerovali k obrazu Božiemu. A aká ten obraz je, nám hovorí celá biblia, a hovorí nám to veľmi pekne a zrozumiteľne.

 

A teraz: 7 fáz (vekov ) života rodiny:- ako krok za krokom rodina prežíva svoj rodinný život

 1. Začína pred oltárom, keď si on a ona  povedia pred oltárom nahlas svoje áno a končí táto prvá fáza, tak ako sa to rozdeľuje, keď sa narodí prvé dieťatko.

–          Je nepredstaviteľne dôležitá a nepredstaviteľne ťažká (prečo??? –  veď Angličania- honey moon, ČR- líbanky, SR- medové týždne) – to všetko znie krásne, ale ako to povedala jedna študentka, ktorá sa zamilovala.. ona bola krásna, on bol krásny, vzali sa a ona písala 14 dní po svadbe: „ja som stále do Jendry zamilovaná.“ Mal som z toho radosť, pozeral fotografie, a čakal som ďalší dopis, asi o mesiac: stále so do Jendry zamilovaná, ale pomaly sa učím čo je to láska.

–          Pravdou je že zamilovanosť a láska sú dve rozdielne veci. Nepopliesť si to. Zamilovanosť je určitý druh nemoci. Trpia ňou väčšinou mladí ľudia ale nevyhýba sa ani starším, a niektorým zvlášť. V podstate ide o dva bacily alebo vírusy.

Ten 1. Je ideál, mládenec chodí po svete, má krásne oči, vlasy…a krásne spieva to si dá dievča dohromady a nakoniec si z toho upletie svoj ideál, naraz sa jej otvoria dvere a ona má pocit že prišiel.. toto je  ideál a ona je reál – to je vonkajšok, ale vo vnútri je to podobé.. keď začnú zbierať tieto charakteristiky v tej chvíli sa mu začne v krvi rozlievať hormón Fenil-metyl- amin. Teda je ovplyvnený Fenil-metyl- aminom. To sa dá merať. Presne vieme odkiaľ to ide, a to zvyšuje celkovú pozornosť, že ten chlapec, ktorý si doteraz kopal loptu si začne všímať že tam niekde stojí ona, krásna… je dobré že na svete je…že chlapci všimnú dievčatá…

Láska na rozdiel od zamilovanosti.. láska je čin, je to čin vôle, aj keď pravdou je, že má svoje city… máš ma rada? Opýta sa manželka ráno,  a muž slastne „ano“, ona mu na to:„tak choď zatopiť“. 😀 toto je láska, keď dobrovoľne zoberiete handru a idete umyť, alebo vyleštiť, alebo umyť riad. alebo naopak…toto je láska. Je to čin vôle ovpyvnenej láskou, ktorá je ďaleko vyššia- agapé- láskou Božou, .. jedna pieseň: keby nás Boh nemal rád, neurobil by túto zem, a ako ju urobil krásnou… máte tú svoju Evu radi, tak jej urobte to prostredie krásne a to platí aj z druhej strany…

Čo to teda znamená láska???? Krok za krokom.

Ženy majú prednosť, teda:

Čo to teda znamená, že žena má rada muža? A že muž má rád ženu. Máme tu desatoro, ktoré hovorí, čo to znamená v praxi… čo žena potrebuje?  Aby vedel čo má muž robiť…

 1. Žena potrebuje ďaleko viac, ako muž vie predstaviť. S mužom žiť v kráľovstve božom. To znamená, prečo si žena muža berie? V prvom rade preto, aby ruka v ruke šla s ním k Pánu Bohu. Ale keď ten muž začne chodiť do krčmy, alebo ja nvm kde, žena je nespokojná, pretože základom je aby ju viedol, aby išla sním k PB.
 2. Žena potrebuje potvrdenie svojej hodnoty, ako Pani domu. Keď to muž nerobí, neplní si svoje manželské povinnosti a nakoniec zistí, že manželka mu upadá do depresie, má pocit menejcennosti, že nie je tak dôležitá, že muž má svoje zamestnanie, robí to či ono, a manželka potrebuje nutne, nutne potrebuje potvrdenie kladnej identity a pozor, nie len jeden krát za mesiac, keď donesie peniaze. Potrebuje to stále, kdekoľvek sa stretneme. Potrebuje muža, ktorý zdvihne jej sebavedomie.
 3. Ž potrebuje uznanie jej osobnosti, jej krásy, jej šikovnosti.  30 x za deň (niektorí si robili čiarky a večer chceli dobehnú č nestihli…!)ˇŽ potrebuje byť krásna, pre koho potrebuje Ž byť krásna.  Ak vidím ženu, ktorá straší, vo vlasoch…, staré tepláky doma straší, a keď ide von, tak ako zo salónu krásy, tak je jasné že v manželstve niečo nehrá. Pre koho chcete byť pekná? V prvom rade pre koho? Pre tých cudzích ľudí tam? V prvom rade pre manžela, ktorý by mal robiť všetko preto.. možno aj spáliť tie staré tepláky. Teda:  uznanie jej osobnosti, jej krásy, jej šikovnosti. To Ž potrebuje.
 4. Ž potrebuje pozornosť, láskavosť, potreba nežnosti,…kurzy pre manželov, dostávajú domáce úlohy z nežnosti, (nikdy som nevidel s takou radosťou robiť DÚ)… je to nutné si to uvedomiť. Nezastupiteľné miesto. Ž potrebuje aby jej muž dával čestné miesto. (v Anglicku muž prv než si sadnú k večeri, najprv odsunie žene stoličku…, nezačne sa jesť, kým žena nezačne- potrebuje čest. miesto) v živote. A potrebuje aby sa na ňu bral ohľad, na vychádzkach, výletoch, …aby to bolo podľa jej priania..
 5. Ž potrebuje čas. Muži povedia že peniaze, ale peniaze sú nič, v porovnaní s časom.) , čo je pre nás dôležité na to si vždycky nájdeme čas. Skúste si spraviť obrázok svojho dňa, koľko času venujeme svojej žene.  Možno 1%, tú, ktorú ste chceli nosiť na rukách a prinášať jej modré z neba, prineste jej kúsok času. (jeden lekár- lekársky predpis – manželia …pol hodiny prechádzky každý deň- manželka si to dala do rámčeka) Ž to potrebuje, aby vám povedala, všetko čo je pre ňu dôležité, aj keď mužovi sa to až také dôležité nezdá
 6. Ž potrebuje pomoc, potrebuje muža aby jej pomohol. Hlavne aby jej pomohol vládať stres. Nie len kúpiť knižku J …
 7. Ž ďaleko ako si to muž uvedomuje je vyčrpaná, … Ž ktorá sa starala o svoju mamku, zomrela skôr ako ona, ale koľko žien sa dostáva do toho stavu. Treba tomu zabrániť. a celkom konkrétne, aby si muž vedel povedať, ktoré z činností môžem spraviť ja, samozrejme že nie tak šikovne. Ako uvoľniť svoju manželku, ísť s ňou k lekárovi…
 8. Ž má svoje problémy. Iné ako muž. Ona rozmýšľa trochu ináč ako muž viac emocionálne ako racionálne (závisí na podiele hemisfér, ona to má trochu ináč upredňostnené… ale preto potrebuje viac času na rozprávanie a počúvanie. Muž musí v prvom rade so ženou nie hovoriť, ale v 1. rade naslúchať.  Niekedy po 15 rokov manželstva sa učia manželia učia spolu rozprávať… potrebuje priestor, lebo jej to dlhšie trvá, kým sa otvorí, aby sa zaoberali jej problémami, z čoho ona má strachy, aby jej ukľudňoval
 9. Ž potrebuje, či chcete, alebo nie, byť milovanou ženou svojho muža, chce byť jeho milenkou po celý život. Aj žena, ktorá má 65 rokov potrebuje byť nie len milovanou ženou ale aj milenkou…muž, ktorý to zanedbáva, si podkopáva, to čo veľmi potrebuje. Žena aj vo 65 rokoch potrebuje vedieť, e dokáže aj eroticky svojho muža vzrušovať. Že stále je žena, žena milovaná, kúzelná a pre svojho muža jediná z tých miliárd, že nie len k práci ale aj pre radosť svojho muža
 10. Ž potrebuje vedieť, že muž ďakuje za ňu Pánu Bohu, že sa cíti ňou obdarovaný.

Toto sa musí muž učiť v tejto prvej fáze manželstva.

A čo žena potrebuje vedieť o svojom mužovi..

 1. M potrebuje od svojej ženy nekonečný pocit sebapotvrdzovania, sebaakceptácie, = aby mu Ž dávala najavo, že si ho váži. Ja viem, že si ženy môžu myslieť, poď sa pozrieť na toho môjho: príde z práce, ľahne si na gauč a začne chrápať a ja mám okolo neho chodiť a hovoriť mu, ako si ho vážim? Ja nehovorím, že to majú ženy v manželstve ľahké, ale hovorím, že muž potrebuje nutne od svojej ženy vedieť že si ho váži a musíte mu povedať konkrétne čoho si vážite, musíte na ňom niečo nájsť, za každú cenu. Teda prijať ho takého aký je, moc ho nezmeníte. Muž sa moc zmeniť nedá, aspoň nie k dobrému. Ale to biblické z listu Efezanom 5,33: žena nech má úctu k svojmu mužovi. Ž, ktorá vie všetko lepšie ako jej manžel, nie vhodná do manželstva. Tá ničí svojho manžela…Pris 31, 26: „žena otvára svoje ústa k múdrosti, nie k chytrosti. Jasné že Ž je chytrejšia, ale musí byť chytrejšia 2x. najprv z prirodzenosti a potom musí byť tak chytrá, že to nikdy nedá svojmu manželovi najavo. M znesie veľa (robiť mu bryndzové haluška 20x do mesiaca- to znesie), ale neznesie, keď niečomu rozumiete lepšie, aj keď tomu lepšie rozumiete, aj keď tomu lepšie rozumiete. Všetko si môžete dovoliť, len toto nie. to je to ten strom poznania dobrého a zlého.
 2. Muž potrebuje určitú mieru slobody. Ja viem, že si poviete, že je ženatý, ale muž potrebuje aj trochu voľna, aby mohol robiť svoje veci. Ž tomuto obvykle nerozumejú. (stále sa rýpeš len v tom aute, alebo na záhradke stale si….) to nie len to, on tam má dojem že si je svojim pánom. Dovoľte mu to, dajte mu pol hodiny aspoň. Aby nebol ako v chobotnici, ktorá ho zviera svojimi chápadlami. Aby mal dojem, e si môže robiť svoje. (muž hovorí svojej žene, chovaj sa ku mne ako k psovi, daj mi najesť a pusť ma večer na chvíľu von). Muž to potrebuje. Čo muž potrebuje? Veľmi vážne: muž potrebuje ženu, aby mal komu odovzdávať svoje vavríny (bobkový list, ale keď sa z toho urobí veniec a dá sa to víťazovi.) M sa niečo niekedy podarí, niekedy nie, ale keď sa mu to podarí.. Ž potrebuje jasať, tebe sa to podarilo, keď niečo urobí… ale keď toto žena nerobí, sa môže stať  že to spraví nejaká iná žena, napr jeho sekretárka… vy ste… a on si povie, že aha ona vo mne vidí muža a manželka si to nevšimne, pozor na to. Premôžte sa a jasajte nad tým… 30x za deň je povinnosťou ženy povedať: „Tondo ty si ale chlap…“ (,.. ale on sa volá Peter :-))
 3. .. aby mal ku komu prísť keď  utŕži rany, a on utŕži rany. .. v zamestnaní, v práci s druhými ľuďmi, to sú rany, niekedy smrteľné rany, ktoré dostane…a potrebuje niekoho , kto mu tie rany pofúka, vymyla, obviazala a povedala: teba to bolí…pofúkať. keď to žena nerobí, neplní svoje povinnosti. Keď s rezne, keď dostane vyhubované, keď niečo pokazí…a on toho veľa pokazí… pofúka, vymyla, obviazala.. aby mu poskytla pomoc, prvá pomoc
 4. Aby mohol s niekým prehovoriť svoje plány, a on ich má v hlave veľa…o ktorých sa žene koľkokrát ani nezdá,..

.. toto všetko musí muž a žena musia vedieť, keď si stavajú hniezdo, keď miesto „ja“ muža a miesto „ja“ ženy nastupuje „my“, aby sa dokázali na svet dívať ako „my“. Je to nepredstaviteľne dôležitá fáza lebo sa jedná o súžitie (s prepáčením) s úplne cudzím človekom. A vaša milovaná, mládenci, vyrástla v inom prostredí, v inej kultúre, na iné veci zvyknutá, iné predstavy, iné zvyky…všetko iné ako máte vy. .. a v jedle, …1000000vecí. kedy chodia spať (rozbité manželstvo- ona o pol dvanástej zapne TV a jeho to ruší…to všetko treba zladiť) koľko percent hovorí žena a koľko muž, ona 90% a on iba „áno“ :-D, a diví sa ona, že on je nespokojný… ja robím všetko, pusa ma bolí a …musia sa naučiť nie len spolu hovoriť, ale aj musia sa naučiť spolu sa modliť, naučiť spolu čítať Bibliu, nie len každý sám (communio viatorum- spoločentvo pútnikov), čo to znamená, že sa držíme za ruku a že spolu chodíme?

A ešte ďalej: je to priateľstvo s druhou rodinou, neberiete si len manžela, ale aj jeho mamku..čo je pre ženu mimoriadne ťažké.. jeho tatka, jeho príbuzných.. ako na svadobnej hostine 😀

Naučiť sa hrať hru 5:2. (to nie je výsledok futbalu), ale to je pomer kladu a záporu, ak chcete mu povedať nejaké negatívum, najprv povedať 5 pozitív… treba hľadať…z oboch strán (v jednej rodine keď toto deti počuli, tak zapli magnetofón, a všetko nahrávali  a prepísali a červeným napísali čo je mínus, …a zelenou klady= 47:0)

–          Škoda že 50% už čakajú dieťa, rodinu… a nemajú na toto čas, hneď vhupnú do tej druhej

 1. Fáza: začína narodením dieťaťa a končí, keď nám to prvé dieťatko ide do školy

Psychologicky vzato, je to najdlhšia fáza rodinného života. Keď máte dieťatko v tomto veku, máte dojem že vaše manželstvo bude trvať naveky, stále. Že sa  nič nebude meniť, je to nepredstaviteľne krásne ALE, má to svoje úlohy:

 1. Rade je to zmena a všetko sa točí okolo dieťaťa, a bodaj by nie, veď to dieťa vie kričať, a to vaše zvlášť. Všetko sa točí okolo neho…  a tu je jedno veľké nebezpečenstvo pre manželku? Kto s kým je jedno telo? Tu mohli ženy veľa rozprávať, ale ja sa držím toho biblického učenia. A biblia nám hovorí dosť jasne, že manžel s manželkou sú jedno telo. A žena, ktorej sa narodí dieťatko zabudne na to, že ma byť manžel na prvom mieste, viem že to je strašné… moji známy…niekedy treba 72x v noci vstávať, …. a ja prídem a poviem že má byť manžel na prvom mieste. To je z Biblie.
 2. Napriek tomu  na druhej strane, čo potrebuje dieťa. Mamky to vedia, čo potrebuje, dieťa potrebuje v prvom rade, čas. Nepredstaviteľne času, potrebuje čas k tomu, aby sme mu naslúchali. Viete koľko slov povie to bambulátko za 24 hodín, sú psychológovia, ktorí  to merajú, chlapec: viac ako 20 000 slov za deň a och chce, aby ho mamka počúvala, a odpovedala mu na to… tu by mohol tiež manžel pomôcť. Potom sa im narodilo dievčatko a keď mala tri roky to merali. Ona povie cez 30000 slov a to sú jej len 3 roky. Samozrejme že hovorí krásne veci… a deti sú v tom dobré, že im môžete rozprávať príbehy… Kedy chcete tie najzákladnejšie biblické pravdy deťom rozprávať? Keď sú najmenšie.
 3. Čo o výchove do manželstva? Tá začína v prvý deň, keď sa to dieťa narodí, keď je to dieťa ešte malé, keď mu môžete krásne a zrozumiteľne rozprávať, že keĎ budeš veľká vezmeš si veriaceho človeka, a budete jej rozprávať príbehy o tom ako si niekto vzal neveriaceho a ako sa im to zničilo, že si nerozumeli a deti vám budú plakať… ak začnete v 18r dieťa ti povie, mamka máš ešte š minúty a potom mi ide autobus. Nie musíte začať takto v mladom veku. Môžete s nimi spievať, čo mi sme sa naspievali. A samozrejme ž tiež falošne, ale musí to byť. Ale ale, a tu by sa dalo pokračovať… a tu dostávam otázku, kedy máme s deťmi začať chodiť do kostola? Odpoveď je jednoduchá, … začať minimálne ¾ roka pred tým ako sa narodia a nikdy neprestať. Je veľmi potrebné aby deti zažili, e maminka a tatko hľadajú kráľovstvo božie. Musia to zažiť že sa modlia… a zažívať starosti rodičov,.. nejde o to, čo im povieme, jedným uchom dnu, druhým von… ale o to, čo vidia na rodičoch,… !!!… málo majú uložené dobrí veci, ale tie zlé majú uložené všetky v registri. Deti máme vychovávať. Zdenek Matejička: „ vychovávať deti, znamená vychovávať seba pred deťmi.“
 4. Deti potrebujú poriadok. Deti potrebujú vedieť, aj tie mrňavé deti potrebujú vedieť až kam môžu. (máte 2 deti, ktoré sa bijú, keby sa nebili, musíte isť k doktorovi, manželka im kriedov v detskej izbe,  kriedou urobila čiaru a povedala za ňu nesmieš!  A čo robili deti, tu ešte môžem, ešte sem…a boli šťastní, samozrejme, že sa postavili obaja k tej čiare a hádali sa cez ňu… ale vedeli, že tu je určitý poriadok, hranice, deti potrebujú nejaké hranice. A keď ho nemajú, … v džungli sa nedá žiť, bol som v džungli a utiekol som odtiaľ. Dôležité je aby ten zákon  bol pre nich zrozumiteľný, a aby ho nebolo veľa. A aby to nebol zákon, príliš tvrdý…aby nebol strnulý, rigidný, a aby existovalo teda aj milosrdenstvo
 5. 3.       Fáza: rodina s deťmi v školskom veku a väčšie

Čo to znamená? Že tá požiadavka na rodičov, aby s nimi hovorili rastie. Tí mudrlanti prinášajú zo školy všetko možné. Slová, zvyky (nejaký príklad- spôsoby,  frázy….)

Knihy pre deti… teba sa pozrieť čo deti čítajú, prečítať ich najprv, vybrať pre nich tie vhodné a potom s nimi o nich hovoriť. To nejde o to strčiť im to do ruky, alebo ako TV, pozerajte sa a máme od vás pokoj. Nie! Hovoriť o tom, hovoriť o tom, pretože deti majú veľa otázok, nepredstaviteľne. A ako náhle dieťa príde s otázkou, všetko musí ísť stranou. (povedať to pred deťmi? … je povinností rodičov..) ale ak toto nebudete robiť a budete im niečo vravieť keď budú mať 18, povedia, tak toto som už počul, to hovorí minulá generácia. Je povinnosťou rodičov, aby nadväzovali vzťahy s inou rodinou, napríklad v Cirkvi, a aby ste sa navštevovali. Aby ste mohli hovoriť s ich rodičmi, deti s deťmi, aby ste vedeli…

Deti v škole dostávajú známky. Nedávno mi telefonovala jedna mamička a hovorí: „je to strašné. Celá rodina je pred zrútením, lebo ch chlapec dostal 3 z materského jazyka…(prejsť a venovať sa tomu čo sa nám zdá dôležité…) nerobiť si zo známok modly. A na druhej strane dbať o to, aby sa deti dozvedeli mnohé veci, ktoré sa v škole nedozvedia.

A ešte dobré slovo pre hudobníkov. Domnievam sa že rodina, ktorá zabúda na hudobnú výchovu a povedia, že naše deti nemajú nadanie pre hudbu…

A ešte citácia: „ to najvzácnejšie čo môžu rodičia deťom dať je to že sa budú mať radi“ čo deti potrebujú? Potrebujú vedieť a zažiť, že ocko a mamka sa majú radi.“ (pusu s manželkou??? – keď oco prišiel domov…už si prišiel)

 1. 4.       Fáza rodiny: rodina s dospievajúcimi deťmi.

Óóó,… hneď na úvod by som chcel povedať že je to najťažšia fáza rodiny pre mužov. Prečo? Pretože deti nám dospievajú a z detičiek sa stávajú ľudia, ľudia dospelí. A dobre že využívajú tej slobody aby boli sebou samými. Aby neboli sériovým výrobkom, aby neboli opakovaním. Ide tu osobitosť, im zreje osobnosť, hľadajú svoju vlastnú cestu životom a samozrejme uvoľňujú opraty a to je nepredstaviteľne ťažké. (deti a PC: nechápem ako si prežil toľko rokov s takýmito znalosťami) my im máme len pomáhať, a dôležité je aby sme ich viedli do spoločenstva. Aby patrili do nejakého spoločenstva viery. Aby patrili do skupiniek mládeže, do mládeže, mládeže rovnako orientované.

 

 

Nešťastie, nešťastie. Tá naša Eva sa musí vydávať. Je v inom stave s človekom a sú z toho zúfalí.

–          Ako baby behajú za veriacimi, alebo naopak

 

 1. Deti odcházajú…
 2. Fáza vracajú sa s deťmi, vnúčatami

–          Niečo čo dáva pocit naplnenenosti

–          Ľudia zomierajú, lebo ich nikto nepotrebuje

 1. Fáza dedeček a babiček

Viditem kde su ti najvacsie hodnoty

Uzavierka svojho zivota

Doba mladosti v USA 😀

Kuzlo staroby je mudrost

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes