//
you're reading...

scenáre a programy

KACHLE a Dominik Sávio

K a ž d o d e n n á s v ä t o s ť

( „ K A CH L E “ )

Scéna : Vpravo trochu vzadu na javisku kulisy triedy – lavice, kachle. Niektorí chlapci sú v hľadisku, niektorí čakajú za scénou. Na javisko vybehne Dominik, postaví sa do stredu a rozhliada sa po hľadisku. Zrazu kohosi zbadá a snaží sa na neho zapískať. No nie a nie sa mu to podariť. Skúša to s dvoma, s troma prstami, s palcom, jednoducho vystrieda skoro všetky prsty a stále sa neozve zapískanie. Znechutene mávne rukou a vyberie z vrecka píšťalku ! Ihneď víťazoslávne zapíska a už k nemu postupne pribehnú z hľadiska aj zo zákulisia jeho kamaráti. Jeden z nich má pod okom výraznú modrinu. Nasleduje búrlivé zvítanie sa a podanie si rúk nejakými špeciálnymi spôsobmi. Veľký hluk.

CH 1: „Nazdar Domino, ty starý lumpe ! “

D: „Sevas Mišo, to kto ce tak zmaľoval ?! Ty galgan akýsi !“

CH 1: „Ááá, šak znaš, bulo rodičovske.“

D: „Jááj, ty loptoš… Ááá… do mačky pruhovanej ! Nazdar Feri, som ce sto roky nevidzel. Co ši mal zaracha ?!“

CH 2: „ Áááá, šak znaš rodičovske.“ ( A podobne počas celého zvítania sa. Všetko s poriadnym hlukom.)

D: „ Cicho, cicho ! Sluchajce me tu. Šak ono toto znace, dňeška mame školu až poobedze. Ňebudzeme tu šedzic ľen tak jak muchy na sceňe. Ňe ?“

CH 1: „Pravdu maš. Ňehutoriš z cesty a ešči i suvisle. Co idzeme robic ?!“

D: „Chlopi. Paľe, tam idu osmaci ! (Zo zákulisia sa ozývajú hlasy.) Napada vas toto co mňe ?“

( Medzitým už na jednu stranu javiska prichádzajú ôsmaci. )

O ( ku svojim, opovržlivo, provokatívne ): „No popatrime, kukajce na tote vozgre žeľene. Zrobime z vas šňihuľakoch !“

CH 2: „ Hej, hybajme ich zguľovac !“

(V zmesi výkrikoch sa strhne guľovačka v štýle „matrix“ (+ hudba). Na javisku oproti sebe sú dva skupinky. Všetky pohyby sú s p o m a l e n é , tak hádzanie ako aj schytanie imaginárnej snehovej guľe. Priestor pre voľné tvorivé kreácie účinkujúcich. Práve v najlepšom sa ozve zvonec.)

D: „Koňec, koňec. Toto je perše zvoňeňe. Hybajme še zohrac do tridy.“ (Pomaly sa presunú do „triedy“)

CH 1 (prekvapene, tragicky) : „Pobije. Znace jaky je dňeška dzeň ?!“

CH2 : „Pondzelek !“

CH1: „Ňe.“

D: „Ta ftorek !“

CH1: „Ňe.“ (Takto sa vystriedajú všetky dni, na všetky je záporná odpoveď.) Šak dňeška mame pisomku zos  geometrije ! Teras me to napadlo.“

D: „Ej, šaľ koňa.“ (Zaerdží.)

CH 2: „ Ňe fakt, i mňe to teras napadlo. Maš šicko ?“

D: „Piska, do mačky pruhovanej ! Skoro šicko, ľem akurat dňeška som ňevžal pravitko, kružidlo, uhlomer, ceruzku a ešči i zošit ňemožem najsc.“

CH 1: „Ja tyš ňemam vecej. Rychlo behajme ku peršakom sebe to šicko požičac.“ /D a CH odbehnú zo scény preč. Ostanú iba ôsmaci.)

O 1(nešťastne, ľútostivo): „Och, ja gluptak, ja som znal, že ňemam isc do školy. Zas dostaňem delo.“

O 2: „Och, ja ňeštastný zemepán… Piska, mam napad. Zrušme kureňe, žeby tu bola kosa a potom ňebudze ani pisomka.“

O 1: „ Dobre, aľe jaaak ?“

O 2 : „Narucajme šňich do kachľoch !“

O 1: „To je napad. Rychlo, kym še tamte vraca.“ (Svoj úmysel premenia v skutočnosť. Práve keď sa vrátia späť do lavice, vráti sa aj D s CH. Všetci sedia a napäto očakávajú písomku. Do triedy vchádza učiteľ. Všetci sa postavia.)

U: „Pochválený buď Ježiš Kristus.“

D,CH,O: „Naveky amen.“

U: „No takže vytiahneme si papiere, pomôcky… Skupiny Á, Bé, Á, Bé… Prečo tu je taká zima ? Počúvaj

Canavarrio (ôsmak) pozri sa na kachle, že čo sa stalo.“

O 1: „Úplne vyhasnuté, pán učiteľ. A celé zasypané snehom.“

U : „Čože ?! (Nahnevaný prejde ku kachliam, overí si situáciu a ešte zlostnejšie pokračuje) Kto to bol ? Kto sa chcel vyhnúť písomke ? Priznajte sa kto to bol ?!“ (Medzitým ôsmaci začnú nenapádne zo zadných lavíc ukazovať na D. On iba stojí a tvári sa spolu s CH nevinne.Učiteľ si to všimne.) Savio !“

D: „Áno, pán učiteľ.“

U: „To ty si nahádzal sneh do kachlí ?! Odpovedz !“ (D iba pozrie na ôsmakoch, skloní hlavu a mlčí, aj keď vie, že za takýto priestupok mu hrozí vyhodenie zo školy.)

O : „Áno, pán učiteľ. Bol to on. Bol to Savio. Vydeli sme ho.“ (D naďalej mlčí, CH iba sklonia hlavy a boja sa povedať pravdu.)

U: „Savio, takže ty iba mlčíš. No dobre. Chcem ti povedať, že si ma veľmi sklamal a tu pred všetkými ťa chcem pokarhať. Za takýto priestupok by si mal byť vyhodený zo školy. No keďže sa to stalo prvý raz, tak tentoraz ti to ešte prejde. Za trest budeš až do konca vyučovania kľačať tu v tejto zimnej triede. (D si kľakne niekde na okraj javiska. ) A písomku si napíšeme zajtra. A až do konca zimy bude za vykurovanie tejto triedy zodpovedný Savio !“ (Nahnevaný pomaly odchádza cez celé javisko. Osmaci rýchle odchádzajú avšak do druhej strany. Keď už je učiteľ skoro preč z javiska, skričí naňho CH 1.)

CH 1: „Pán učiteľ ! To nebol Savio !“

U : „Čože ?!“

CH 2: „Áno, pán učiteľ, to nebol Savio. Môžme to dosvedčiť. Savio bol s nami v prvej Bé požičať si pomôcky.  V triede ostali len Maldini a Canavarrio. Určite to urobili oni.“

U: „Savio, postav sa, je to pravda, čo hovoria ?“

D : „Áno, pán učiteľ.“

U: „Ale tak potom prečo si to nepovedal ihneď ? Prečo si kryl tých lotrov ?“

D: „Vedel som, že by im za to hrozilo vyhodenie zo školy, tak som to chcel zobrať na seba. Oni to určite tak nemysleli. Prosím, buďte k nim zhovievavý, milý a prívetivý.“

U: „Savio. Musím sa ti ospravedlniť. Obdivujem ťa. (Podíde k nemu a potrasie mu rukou.) Veľmi si ťa vážim.“

D: „Vážim 60 kíl… či čo ste chceli…“

U: „Čo ?! Nechápem… No ale dobre žiaci. Tak pre dnes by to stačilo. Môžte ísť. Zbohom.“

D,CH : „Zbohom.“ (U odchádza.)

CH 2: „Dominik, piska jak ši to mohol urobic ? Šak oňi pňaci sebe to toto ono vobec ňeono ňezasluža.“

CH 1: „To chceš šicko ňechac ľen tak ?!“

D: „ Ha,ha. Ci čape ?! Jasne, že ňe. ( Šibalsky.) Paľe. (Snaží sa znovu zapískať na prstoch, znovu mu to nejde a tak vytiahne píšťalku a zapíska.)

CH : „Aháá…“ (D aj CH sa pomaly presúvajú na jednu stranu javiska, z druhej pribehnú O).

D: „Na nííích…“ (Znovu začína „matrix“ guľovačka. Osmaci jasne prehrávajú, dostávajú samé imaginárne rany snehovými guľami. Nestíhajú sa pred nimi kryť a preto utekajú. D a CH ich naháňajú. Všetko veľmi p o m a l y . Postupne sa všetci dostávajú mimo javisko, ktoré pohlcuje tma. Po odchode účinkujúcich prehovorí R .)

R: „ Milí priatelia. Svätosť nie je len pre nejakých stredovekých mníchov v kláštore… ( na scénu vyjde M v Silvovej kutni zo stanovačky, tak zahalený a zhrbený, že mu nie je vidno ani tvár.Je malej postavy, habit  ťahá po zemi. Ako ide, potkne sa o kutňu, roztiahne sa na zemi, rýchlo vstane a ihneď odíde.) … ale pre akéhokoľvek človeka na akomkoľvek mieste. (Vyjdú všetci účinkujúci, zoradení za D ako v pohrebnom sprievode, ruky zopäté, oči vyvrátené do hora, „robia sa svätými“ a poklonia sa. Nadšené ovácie alebo ticho nechápavých.) Koňec.

 

 

 

 

 

©2004

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

30 000 roků před narozením Krista.
Pračlověk si prohlíží vysvědčení svého syna a naštvaně říká:
– To, že máš trojku z lovu, dovedu pochopit, jsi ješte malý, ale že jsi propadl z dějepisu, který má jen dvě stránky, to je skutečně hanba!

5o4u.com od roku 2013:

  • 0
  • 9 003 884
  • 492 061