//
you're reading...

CD 9 (Želiv 2014/15)

Nie väzni minulosti, ale tvorcovia budúcnosti! (záznam z 2. anim. sútredenia: základy koučingu)

Bez názvu-1Koučování (někdy se v češtině používá i označení „koučink“) pochází z anglosaského slova, které původně označovalo kočár (de Haan, 2004). Šlo tedy o dopravní prostředek, který pomáhal lidem dostat se odněkud někam.
PRÍHOVORY (ke stažení v .mp3):

Analogie s koučováním v moderním slova smyslu je zřejmá – i zde se jedná o prostředek k tomu, aby došlo k posunu žádoucím směrem. Jen místo technického prostředku (kočár) je tím prostředkem rozhovor.

Existuje mnoho definic koučování. Whittmore ve své klasické definici (kterou on sám připisuje Gallweyovi) uvádí: „Koučování uvolňuje potenciál člověka a umožňuje mu tak maximalizovat svůj výkon. Spíše, než by něčemu učilo, pomáhá učit se.“ (Whitmore, 2004, s.
18). Podobnou definici nabízí Downey (in O’Connell, Palmer, Williams, 2012, s. 1): „Koučování je umění facilitovat (usnadňovat) výkonnost, učení a rozvoj druhých.“
V současné době je koučování určitou módní vlnou. Díky tomu je toto označení často zneužíváno a za koučování se s oblibou označuje skoro cokoli, ačkoli to často s principy koučování nemá nic společného (Whitmore, 2004)

 

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

30 000 roků před narozením Krista.
Pračlověk si prohlíží vysvědčení svého syna a naštvaně říká:
– To, že máš trojku z lovu, dovedu pochopit, jsi ješte malý, ale že jsi propadl z dějepisu, který má jen dvě stránky, to je skutečně hanba!

5o4u.com od roku 2013:

  • 0
  • 8 899 521
  • 474 743