//
you're reading...

Posledné

POKLADOVKA života

rumbo-a-la-vida“Všetko nadobudne zmysel, keď tam v evanjeliu nájdeš tento poklad, ktorý Ježiš nazýva ‚Božím kráľovstvom‘, teda Boha, ktorý vládne v tvojom živote, v našich životoch. Boha, ktorý je láska, pokoj a radosť v každom človeku a vo všetkých ľuďoch. To je to, čo Boh chce, a to, pre čo Ježiš vydal sám seba až na smrť na kríži, aby nás vyslobodil z moci tmy a priviedol do kráľovstva života, krásy, dobra, radosti. Čítať evanjelium a nájsť Ježiša a mať túto kresťanskú radosť, ktorá je darom Ducha Svätého.” pápež František, 27.7.2014 

Príhovor zo 17. nedele “v roku A” na stiahnutie TU.

Najväčšie objavené poklady

Poklad na Slovensku v hodnote 33 tisíc eur! Našli ho deti… Ide o jeden z najväčších pokladov Slovenska. A našli ho malé deti pri múre vo Svätom Jure. Jeho hodnota sa na čiernom trhu odhaduje na asi 33 tisíc eur. My sme sa preto stretli s archeológom, ktorý ho vykopal a prezradil nám, že patril zrejme miestnemu pekárovi ešte v roku 1626. Ten si ho však už neužil…
Archeológ Peter Nagy objavil svoj najväčší poklad v januári 2005. Pôvodne totiž išiel do Svätého Jura skúmať kostnicu, ktorú našli malé deti.
“Neočakávali sme vôbec takýto nález uprostred miesta ako je kostnica… Našlo sa tam 845 strieborných mincí, z toho 22 bolo toliarov, to jest mince veľké 4,5 centimetra, hodne vzácne. Je to samozrejme veľký poklad, pretože také niečo sa nenájde každý deň,” komentoval Nagy.
V čase, keď bol poklad uložený medzi asi tisícku ľudských kostí, práve na našom území prebiehali boje 30-ročnej vojny, čo bol vlastne celoeurópsky konflikt.
Hodnota pokladu by bola na čiernom trhu 33 tisíc eur. Práve preto je amatérske hľadačstvo celkom výnosný biznis. “Nemáme predstavu ani len z polovice, aké veci sa na Slovensku nájdu a aké idú do zahraničných aukcií,” potvrdil Nagy. Verí však, že sa u nás doba nachádzania vzácnych historických predmetov ešte neskončila.

Aj v Senici bol nájdený zlatý poklad pri oprave budovy dnešnej Poisťovne v r.1962, ktorý bol ukrytý v starom hlinenom krčahu v pivnici. Robotníci ho vyviezli na kopu hliny bez toho, že by si ho všimli. Poklad, vyše tisíc mincí zo stredoveku, našiel rómsky chlapec.
Cenné a vzácne sú aj jednotlivé zlaté predmety. Myjavský CZ opatruje zlatý kalich, ktorý roľník prerezal pluhom keď oral. V čase stredovekého prenasledovania ho evanjelici ukryli a našiel sa iba takouto šťastnou náhodou.

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes