//
you're reading...

Animátorstvo

Svätá Agnesa (scenár)

Sv. Agnesa

 

L:            (pozerá cez okno, komentuje ľudí v zástupe) Ten hneď prvý naľavo je trochu smiešny. Má dlhokánske nohy a tá brada mu vôbec nepristane. No, ten druhý je  už lepší. Vždy sa mi páčili blonďáci. Ale je akýsi krivý, nezdá sa ti? Pozri, ako sedí na koni! Ha, ha! Tamtoho poznám. Zdá sa mi, že tu bol na pytačkách, keď sa mala vydávať tvoja teta. Už vtedy bol starý mládenec. Tak čo, ešte ho to ženenie neprešlo? Agnesa, teba vôbec nezaujíma, akí muži sa za tebou bláznia? Tváriš sa, akoby to čudné plemeno vôbec neexistovalo.

A:           Pravdaže muži existujú a je veľmi dobre, že ich tu máme. Neviem si predstaviť, čo by sme bez nich robili.

L:            Áno, sú veľmi dôležití. Aspoň máme pre koho prať, variť a upratovať, nie? Choď sa im ukázať, Agnesa, aby si nemysleli, že merali takú dlhú cestu zbytočne.(vezme dievčatko, kt. sa hralo s Agnesou, a ide preč)

A:           Oh, Pane, je to pekné, keď sa muži a ženy ženia a vydávajú, bývajú spolu a majú spolu deti. Viem, že by sa mi to páčilo. No cítim, že ty chceš odo mňa niečo iné. Tvoja ponuka je síce veľmi zvláštna, ale budem o nej premýšľať.

L:            Agnesa, no poď! Už sú netrpezliví. O mňa sa toľkí nidy nezaujímali. Vlastne žiaden, aby som povedala pravdu. Preto som ostala na ocot. Keby sa našiel hoc len jeden, hneď sa vydávam.

A:           (rozmýšľa)

L:            No, povedz, ktorý sa ti páči?

A:           Bože, ako to mám vymyslieť, aby som ich neurazila?

H:           Na to teda treba veľkú dávku diplomacie, Agnesa.

CH:         Pošle ich domov?

H:           Uhm, ale urobí to veľmi citlivo.

CH:         To nie je možné! Idú ďalší! Veď nech im všetkým rovno povie, že majú smolu, že ich nechce. Že sa nemieni vydávať.

H:           To nie je také jednoduché. V tejto dobe sa všetky dievčatá musia vydať. A ona chce byť k svojim nápadníkom ohľaduplná.

P:           (vysvetľuje Lívii) Minule sa na mňa usmiala a podala mi misu s ovocím. Síce podala ju aj ostatným, ale som si istý, že mne ju podala s osobitnou pozornosťou. Viem, že sa jej páčim a že ja som pre ňu ten pravý.

CH:         Ako si verí, srandista!

H:           Ten sa asi nenechá len tak odbiť.

P:           Hlúpe namyslené dievča! Odmietla ma! Čo si to dovoľuje? Vieš ty vôbec, kto som? Takto ma ponížiť! Vraj už má ženícha… Ale rodičia o ničom nevedia! Klamárka! Vymýšľa si. Asi čaká, že po ňu príde sám cisár!(počuje prichádzať Agnesu)

A:           Dúfam, že sa neurazil. Snažila som sa byť citlivá, Pane, ale zdá sa mi, že sa ho moje odmietnutie veľmi dotklo. Prosím Ťa za neho a za všetkých chlapcov, ktorí sa zbytočne uchádzajú o moju ruku. Ježišu, daj im dobré manželky, ktoré ich budú milovať a tiež Ťa prosím o …

P:           Čože? Ona povedala „Ježiš“??? Je teda kresťanka! To je strašné! To snáď nie je pravda! To je – á, to môže byť aj celkom zaujímavé. Mám nápad! (začne kričať) Je to kresťanka! Táto krásavica patrí tiež medzi tých spiklencov. Nechce sa vydávať! Možno to je len nejaký krycí manéver! Odveďte ju pred súd! Možno tam sa spamätá a vypustí z hlavy tie bludy. Nakoniec bude rada, že sa vôbec môže vydať!

CH:         Budú ju súdiť?

H:           V Ríme také mladučké dievčatá, ako bola Agnesa, nesmeli súdiť. No sudca je vynaliezavý. Navrhol, aby ju zavreli do verejného domu. Tam ju majú morálne zlomiť.

CH:         A ten zúrivý pytač? Myslí si, že sa potom za ňho vydá?

H:           Uvidíš.

P:           No čo, ako sa správa?

Ž:           Povedala by som, že veľmi zaujímavo.

P:           Ako – zaujímavo?! Čo – kričí? Plače? Sľubuje, že sa vydá, len nech ju odtiaľ odvedú?

Ž:           Ani nie.

P:           Pustili ste k nej vôbec nejakého muža?

Ž:           Hej, celé tucty.

P:           Čože?

Ž:           Veru, ešte nikdy sme tu toľko zákazníkov nemali. A prichádzajú stále častejšie.

P:           Prosím?

Ž:           No, asi zvýšime cenu.

P:           Čo to tam s nimi robí?

Ž:           Spýtajte sa ich.

P1:         (natešený, drží v rukách tabuľku) Vyhral som! Vyhral som!

P2:         Ale len tesne!

P1:         No a čo, ale vyhral som! Naučila nás hrať piškvorky. Ja som krížik, on je gulička. Je to super hra! (sadnú si a hrajú)

P:           Oni tam k nej chodia naraz viacerí?

Ž:           Hej, celé skupinky. Zabáva ich tam. Číta im rozprávky, dáva všelijaké hádanky a vymýšľa rôzne hry. Teraz je najnovším hitom táto – piškvor-ako?

P1:         Piškvorky. Poď sa pozerať.

P:           (najprv sleduje hru, potom sa spamätá) Namiesto toho, aby ste z nej vytriasli všetky tie kresťanské bludy a výmysly, vy sa sňou hráte?!!! (k Ž.) Chcete, aby som na súde udal aj tento váš mizerný podnik? (k Agnese) Odveďte ju do väzenia! Sudca teraz určite zmení pohľad na toto dievča, ktoré pobláznilo hlavy toľkým mužom! Teraz ju však budú súdiť ako rímsku občanku – kresťanku. O to sa postarám.(odvedú ju do väzenia)

A:           Ďakujem Ti, Pane, že si mi pomohol obrániť moje panenstvo. Už viem, čo znamená tá Tvoja ponuka. Chceš, aby som patrila Tebe a nikomu inému.

L:            (šepká) Agnesa! Agnesa!

A:           Oh, Lívia! Mne sa sníva! Aká som šťastná-

L:            Pssst! Skoro ma chytili! Mám ti odovzdať dôležitý odkaz od jedného sympatického pána. Tu máš, čítaj. Je mladý. Vysoký, modré oči, len keby nebol plešatý. Ale väčšinou aj tak nosí prilbu.

A:           (číta) Milá slečna! Viem, v akej nepríjemnej situácii sa práve nachádzate. Poznám však rímske právo, ktoré dovoľuje udeliť milosť odsúdenej žene, ak sa nájde muž, ktorý si ju vezme za manželku. Ponúkam Vám manželstvo, drahá slečna. Mám veľké majetky a teším sa  cisárovej priazni. S pozdravom…

L:            To je teda romantika… Agnesa! Si zachránená! Nie je to úžasné? Vždy som si myslela, že sa vydáš nejako nezvyčajne. Tvoj ženích by nemohol byť obyčajný mládenec.

A:           Lívia, môj ženích veru nie je obyčajný mládenec. Nikto na svete ma tak nemiluje ako on a ja som sa už dávno rozhodla, že chcem patriť iba jemu. Som zasnúbená, Lívia. S Ježišom.

CH:         Teraz ju zabijú?

H:           (prikývne)

CH:         Nedá sa jej ešte nejako pomôcť? Napríklad, že…

H:           Nie. Takéto rozhodnutie pre Ježiša je vážna vec. Agnesa vie, čo robí. Nie sú to len jej výmysly, nesnaží sa byť zaujímavá a pútať na seba pozornosť. Ona len počúva boží hlas a odpovedá naň. Aj za cenu života.

CH:         Už ju odvádzajú. Ako zomrie?

H:           Zotnú jej hlavu. Aj kat bude pri tom plakať. No ona sa teší a už sa nevie dočkať svadobnej hostiny, ktorá je pre ňu pripravená v nebi.

Scenár si môžete v .doc formáte stiahnuť TU.

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

30 000 roků před narozením Krista.
Pračlověk si prohlíží vysvědčení svého syna a naštvaně říká:
– To, že máš trojku z lovu, dovedu pochopit, jsi ješte malý, ale že jsi propadl z dějepisu, který má jen dvě stránky, to je skutečně hanba!

5o4u.com od roku 2013:

  • 0
  • 9 003 880
  • 492 059