//
you're reading...

CD 9 (Želiv 2014/15)

Trpělivosť vás zachráni (CZ,16:39)*****

„Trpělivostí zachráníte svou duši“ (Lk 21,19 )

Promluva z 33. neděle v mezidobí ONLINE nebo KE STAŽENÍ ZDE.

“Mnohým chýba dostatok vôle a trpezlivosti. Ak aj nejaký zámer majú a sledujú ho, idú si za ním, po istom čase strácajú motiváciu, energiu a od zámeru ustúpia. Nie sú dostatočne trpezlivý dotiahnuť úsilie až do konca. Ako to robíte vy?

Ste naplnený trpezlivosťou, múdrosťou, ktorá pramení v spokojnosti a prijatí toho, čo nemôžete zmeniť a rozpoznaní toho, čo zmeniť môžete?

Alebo ste nedočkavci, ktorí chcú všetko riešiť hneď a zaraz?

Ak ste ten prvý príklad, blahoželám vám, zrejme ste objavili tajomstvo nielen o tom, ako veci robiť, aby ste mali v živote nadhľad a poriadok, a to nielen vo veciach, ale aj vo vzťahoch a v sebe.

Ak túžite po harmónii v živote, po rovnováhe, po zmysluplnom živote, naplnenom láskou, pokojom, hojnosťou, radosťou, potom cesta k takému stavu vedie cez dôkladnú inventúru v sebe. To vyžaduje veľa trpezlivosti.

Výsledkom vnútornej inventúry potom môže byť poznanie, že všetko má svoj čas a miesto. Tak ako semeno zasiate do zeme potrebuje čas, aby vzišlo, narástlo a dozrelo, tak aj naše zámery potrebujú priestor a čas, aby vzišli a dozreli. Tlak a urýchľovanie vedie k nespokojnosti a nespokojnosť k agresivite. Tá vedie k vnútornej nerovnováhe v hodnotách, postojoch, v cieľoch a zámeroch. To je prekážka, ktorá potom človeku bráni dosiahnuť vytúžené šťastie, pokojný a zmysluplný život.” VladiMír Červenák

2 EXPERIMENTY: Dnes již existuje řada studií, které potvrzují, že trpělivost přináší lidem do života úspěch v jakékoli oblasti. Během školy, ale i v práci. Zkoumat tento jev začal ještě v roce 1960 profesor Stanfordovy univerzity Walter Mischel na 4-letých dětech. Šlo o známý experiment s bonbóny Marshmallow. Během mnoha let jeho výzkumu zjistil, že děti, které měly lepší trpělivost a sebeovládání, byly úspěšnější v testech v průměru až o 210 bodů jako děti, jejichž sebeovládání takové silné nebylo.

Další z vědců, který dokreslil význam trpělivosti, byl psycholog Roy Baumeister. Zjistil, že pevná vůle je jako sval, který lze trénovat. Malými krůčky ji lze zlepšovat, až výsledky trpělivosti oceníme ve všech aspektech našeho života. Taková sebekázeň se pozitivně projevuje například ve snížení kouření, pití alkoholu, kávy nebo pojídání nezdravých jídel. UCENI SE, VZTAHY, TALENTY, CILE,

 “Trpezlivost je nezbytna vlastnost genia.”

  1. KFC („Kentucky Fried Chicken“). Colonel Harland David Sanders si během života prošel mnoha selháními. Zkoušel to jako právník, ale i jako prodejce lamp, pojištění či pneumatik. Ale co je nejzajímavější, jeho recept na kuře se pokusil prodat více než 1000krát. Podařilo se to až na 1,010. pokus. Pokud by se vzdal po deseti nebo i tisíce “NE” které mu řekli, svět fast-foodu by dnes vypadal zcela jinak.
  2. Steve Jobs V roku 1985 bol totiž prinútený opustiť svoju vlastnú spoločnosť, v ktorej to po jeho odchode začalo ísť dolu z kopca. V roku 1997 prišiel obrat, keď sa Jobs do Apple vrátil a zachránil firmu pred blížiacim sa krachom
  3. Ale všetko mohlo byť inak, ak by Walt Disney podľahol neúspechu, ktorý ho postretol v začiatkoch. V skorých 20. rokoch jeho života ho vyhodili z novín v Missouri, a to s odôvodnením, že „nie je dostatočne kreatívny.“Disneyho to neodradilo a v roku 1921 si založil štúdio zamerané na tvorbu animovaných filmov. Do dvoch rokov skrachovalo.
  4. K. Rowling.její slavný rukopis o Harrym Potterovi byl nejprve zamítnut s tím, že „na dětskou knihu je to příliš dlouhé“ nebo „dětské knihy nikdy nevydělají žádné peníze“.

 ČÍNSKÝ BAMBUS je velmi zvláštní rostlina. Když ho zasadíte, první čtyři roky vůbec neroste – alespoň nám se to tak zdá. Člověk by měl pokušení vykopat a zasadit si raději něco jiného. Ale trpěliví čínští zahradníci vědí své. Proto rostlinku trpělivě okopávají a polévají, i když je stále stejně malá. Pak se však něco stane. V průběhu pátého roku vyroste najednou za 60 dní do 30 metrové výšky. Kdybyste ho viděli a nevěděli byste, jak roste, co byste řekli? Že vyrostl za 60 dní, nebo za 5 let?

Trpělivost je dar Ducha svatého.” KKC

 Amoris laetitia ako výklad na Hymnus lásky od sv. Pavla:  “Být trpěliví neznamená dovolovat, aby s námi zacházeli špatně, anebo snášet fyzickou agresi či dovolit, aby s námi jednali jako s předmětem. Problém vyvstává, když se domníváme, že vztahy jsou idylické nebo že lidé jsou dokonalí, anebo když se stavíme do středu a čekáme, že se bude dít výlučně naše vůle. Všechno nás pak znervózňuje, všechno nás vede k agresivní reakci. Nepěstujeme-li trpělivost, budeme mít vždycky záminku odpovídat hněvivě a nakonec se staneme lidmi, kteří spolu nedovedou žít, asociály, kteří se nedovedou ovládat, a rodina se promění na bojiště. Proto nás Boží Slovo povzbuzuje: „Daleko ať je od vás každá zahořklost, prchlivost, hněv, hádání, nactiutrhání a všechny druhy špatnosti“ (Ef 4,13). Tato trpělivost sílí, pokud uznávám, že také druhý má právo žít na této zemi spolu se mnou, takový jaký je. Nezáleží na tom, zda mi vadí, kříží moje plány, obtěžuje svým bytím či myšlením a není ve všem takový, jak jsem čekal. Láska s sebou vždycky nese hluboký soucit, který přijímá druhého jako součást tohoto světa, i když jedná jinak, než bych si přál. Dobrosrdečnost 93. Následuje slovo chrestéuetai (v ekumenickém překladu Bible je „laskavost“). V celé Bibli se vyskytuje jednou a odvozuje se od chrestós (dobrý člověk, který svoji dobrotu projevuje skutky). Vezme-li se však na zřetel pozice tohoto slovesa, jež je obdobou toho předcházejícího, stává se doplňkem. Pavel tak chce ozřejmit, že „trpělivost“ jmenovaná na prvním místě, není postojem zcela pasivním, ale provází jej činnost, dynamická a kreativní reakce ve vztahu k druhým. Ukazuje, že láska prokazuje druhým dobro a podporuje je. Proto se překládá také jako „laskavost“.”

AMULET (Příběh): Jeden král si zavolal všechny kouzelníky království a oznámil jim: “Chtěl bych být svým poddaným vždy příkladem. Chtěl bych, aby mnou nic neotřáslo, abych byl vždycky silný a klidný a aby mě nic nevyvedlo z mí¬ry. Někdy se mi stává, že bývám smutný nebo je mi úzko, protože se mi přihodí nějaká nešťastná nebo ne¬příjemná věc. Jindy mě zase rozruší nečekaná radost nebo velký úspěch. To se mi nelíbí. Připadám si jako ranec smýkaný vlnami osudu. Udělejte mi amulet, který mě před těmito duševními stavy a náladami ochrání.”

Kouzelníci jeden po druhém odmítali tento úkol splnit. Uměli udělat všechny možné amulety pro důvěřivce, kteří se na ně obrátili, ale oklamat krále nebylo snadné. A navíc chtěl tak zvláštní amulet.

Král se už chystal hněvivě vybuchnout, když z řady vystoupil jeden starý mudrc: “Veličenstvo, zítra vám přinesu prsten.

Pokaždé, když se na něj podíváte, budete-li smutný, rozveselíte se, a budete-li rozrušený, uklidníte se. Stačí, abyste si přečetl kouzelný nápis, který na něm bude vyrytý.”

Druhý den se mudrc vrátil před krále a za hrobového ticha, protože všichni byli na onu kouzelnou formulku zvědaví, předložil králi svůj prsten.

Král si ho prohlédl a přečetl slova vytepaná do stří¬brného kroužku: “I to (jednou) přejde.”

A my víme jak to přejde a jak to skončí!

BIBLE UKAZUJE PROČ  (3 DŮVODY K TRPELIVOSTI!) :

 1. O BOHU- jeho MOCI a SLOVO lásky a jistoty: Bůh říka jak nás miluje a co všechno je schopen udělat z lásky k nám. MOC BOHA JE VĚTŠÍ NEŽ ZLO, BOLEST, HŘÍCH a dokonce i SMRT!

2. PŘÍBĚHY LÍDI: Co člověk dokáže i v různych těžkých situacích, když se dokáže PŘEKONAT, NEVZDÁVAT SE, VYDRŽET, čeho všeho krásneho (a bohužel i špatného) je člověk schopen

3. ZJEVENÍ TAJEMNSTVÍ: My víme jak to celé skončí! Kdo bude mít poslední slovo! A kdo bude vítěz! Bůh, Bekánek, Absolutní Dobro.

 

Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

30 000 roků před narozením Krista.
Pračlověk si prohlíží vysvědčení svého syna a naštvaně říká:
– To, že máš trojku z lovu, dovedu pochopit, jsi ješte malý, ale že jsi propadl z dějepisu, který má jen dvě stránky, to je skutečně hanba!