//
you're reading...

- DUCHOVNÝ ŽIVOT

VERNOSŤ (SK, 57:20)*

Zamyslenie z nášho prvého GAUČINGU online alebo na stiahnutie TU.

A ešte niečo k téme:

Věrnost znamená dlouhodobou pevnost a spolehlivost nějakého vztahu, pevné zachovávání slibu či přísahy, případně loajalitu. Užívá se hlavně o vztahu mezi manžely a přáteli, vůči nějaké myšlence, skupině nebo programu a platí jako ctnost. V historii měla velký význam věrnost panovníkovi nebo lennímu pánovi. Opakem věrnosti je nevěra, věrolomnost, případně zrada. V metaforickém smyslu se užívá i o správné a přesné reprodukci („věrnost podoby“). 

Podle německého sociologa G. Simmela, který se věrností jako sociálně psychologickým fenoménem zabýval, je věrnost specifický jev, bez něhož se žádná společnost a společenství neobejde. Vymezuje ji jako „vytrvalost duše, která ji udržuje na jednou nastoupené cestě, a to i když pominul původní podnět, který ji na tuto cestu zavedl“.[2] Je to neobyčejně široký a obecný jev, který zachovává a udržuje jednou navázané vztahy – individuální, společenské, institucionální atd. – a brání je proti proměnlivosti okolností, motivů a lidských nálad. Sama věrnost přitom vždycky působí velmi podobně, ať se týká jakéhokoli typu vztahů, a téměř na tom nezávisí.[3]

(wikipedia cz)

Disciplína, napriek tomu je až druhým článkom reťaze, je rovnako dôležitá ako vízia. Disciplína reprezentuje „druhý vznik“, je podmienkou praktickej realizácie našich predstáv. Disciplína vedie k tomu, že sa veci skutočne stanú. Disciplína vyžaduje obete, bez ktorých sa vízie nestanú skutočnosťou.  V osobnej obete, v podriadení dnešných radostí vzdialenejšiemu, významnejšiemu (väčšiemu) dobru spočíva podstata disciplíny. Pre väčšinu ľudí disciplína znamená absenciu slobody. V skutočnosti je tomu práve naopak. Slobodní sú len disciplinovaní ľudia. Bez disciplíny sa stávame otrokmi svojich nálad, žiadostivosti a vášní.

Základom disciplíny je oddanosť niekomu alebo niečomu, schopnosť, schopnosť „nasledovať“ (tak ako učeníci Krista).

Kto nikdy neobetoval súčasnosť budúcej veľkosti a dobru, vlastný záujem všeobecnému blahu, môže hovoriť o šťastí rovnako dobre ako slepec pri farbách. (zdroj: Covey: 8 návyk)

ROZVÍJAJME TRI HLAVNÉ ZLOŽKY FYZICKEJ INTELIGENCIE (PQ)
Rozumná výživa
Dôsledné, vyvážené cvičenie
Vhodný odpočinok, relaxácia, zvládanie stresu a prevencie
Facebooktwittermail

Discussion

No comments yet.

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

30 000 roků před narozením Krista.
Pračlověk si prohlíží vysvědčení svého syna a naštvaně říká:
– To, že máš trojku z lovu, dovedu pochopit, jsi ješte malý, ale že jsi propadl z dějepisu, který má jen dvě stránky, to je skutečně hanba!

5o4u.com od roku 2013:

  • 0
  • 9 003 880
  • 492 059