//
you're reading...

- DUCHOVNÝ ŽIVOT

Peter Palušák: VERNOSŤ (SK, 57:20)*

Zamyslenie z nášho prvého GAUČINGU online alebo na stiahnutie TU.

A ešte niečo k téme:

Věrnost znamená dlouhodobou pevnost a spolehlivost nějakého vztahu, pevné zachovávání slibu či přísahy, případně loajalitu. Užívá se hlavně o vztahu mezi manžely a přáteli, vůči nějaké myšlence, skupině nebo programu a platí jako ctnost. V historii měla velký význam věrnost panovníkovi nebo lennímu pánovi. Opakem věrnosti je nevěra, věrolomnost, případně zrada. V metaforickém smyslu se užívá i o správné a přesné reprodukci („věrnost podoby“). 

Podle německého sociologa G. Simmela, který se věrností jako sociálně psychologickým fenoménem zabýval, je věrnost specifický jev, bez něhož se žádná společnost a společenství neobejde. Vymezuje ji jako „vytrvalost duše, která ji udržuje na jednou nastoupené cestě, a to i když pominul původní podnět, který ji na tuto cestu zavedl“.[2] Je to neobyčejně široký a obecný jev, který zachovává a udržuje jednou navázané vztahy – individuální, společenské, institucionální atd. – a brání je proti proměnlivosti okolností, motivů a lidských nálad. Sama věrnost přitom vždycky působí velmi podobně, ať se týká jakéhokoli typu vztahů, a téměř na tom nezávisí.[3]

(wikipedia cz)

Disciplína, napriek tomu je až druhým článkom reťaze, je rovnako dôležitá ako vízia. Disciplína reprezentuje „druhý vznik“, je podmienkou praktickej realizácie našich predstáv. Disciplína vedie k tomu, že sa veci skutočne stanú. Disciplína vyžaduje obete, bez ktorých sa vízie nestanú skutočnosťou.  V osobnej obete, v podriadení dnešných radostí vzdialenejšiemu, významnejšiemu (väčšiemu) dobru spočíva podstata disciplíny. Pre väčšinu ľudí disciplína znamená absenciu slobody. V skutočnosti je tomu práve naopak. Slobodní sú len disciplinovaní ľudia. Bez disciplíny sa stávame otrokmi svojich nálad, žiadostivosti a vášní.

Základom disciplíny je oddanosť niekomu alebo niečomu, schopnosť, schopnosť „nasledovať“ (tak ako učeníci Krista).

Kto nikdy neobetoval súčasnosť budúcej veľkosti a dobru, vlastný záujem všeobecnému blahu, môže hovoriť o šťastí rovnako dobre ako slepec pri farbách. (zdroj: Covey: 8 návyk)

ROZVÍJAJME TRI HLAVNÉ ZLOŽKY FYZICKEJ INTELIGENCIE (PQ)
Rozumná výživa
Dôsledné, vyvážené cvičenie
Vhodný odpočinok, relaxácia, zvládanie stresu a prevencie
Facebooktwittermail

Discussion

2 komentáre to “Peter Palušák: VERNOSŤ (SK, 57:20)*”

  1. tider , browse tinder for free https://tinderdatingsiteus.com/

    Posted by tinder site | 24. januára 2021, 6:28

Post a Comment

 

Dnes

Liturgické čítania na dnes

A ještě ftípek :)

„Zuzko, zlatíčko, podej tátovi noviny, prosím.“
„Ach tati, ty jsi neskutečně staromódní. Jaképak noviny, když existují smartphony, notebooky, iPady,… Kdo dnes potřebuje noviny?“
„Dobrá, tak mi podej třeba iPad,…“
Moucha se nikdy nedozvěděla, jak draho vyšel její pohřeb na kuchyňském stole…

5o4u.com od roku 2013:

  • 5
  • 10 830 206
  • 506 765